'מנורת המאור' המקורי - ר"י אבוהב

הצעות לספרים חדשים החסרים בפרוייקט השו"ת
באמונתו
הודעות: 22
הצטרף: ד' 06 מאי, 2015 7:13 pm

'מנורת המאור' המקורי - ר"י אבוהב

הודעהעל ידי באמונתו » א' 21 מאי, 2017 11:08 pm

שלום וברכה!

בביוגרפיה - מנורת המאור: ר' ישראל ב"ר יוסף אלנקאוה נולד בטולידו שבספרד לקראת סוף המאה הראשונה לאלף השישי. ספרו 'מנורת המאור' הוא ספר מוסר המבוסס על דברי חז"ל והמקובלים... הספר היווה דוגמא לספר 'מנורת המאור' הידוע יותר, שכתב בן דורו הצעיר ממנו ר' יצחק אבוהב... וכולו יצא לאור בפעם הראשונה ע"י החוקר הלל גרשון ענלאו בארבעה חלקים...

אחרי שכבר הוכיח היטב פרו' ישראל תא שמע ז"ל בהחלט שטעה ענלאו בזה, ונהפוך הוא, אשר באמת ר"י אלנקאוה הוא מאוחר אל ר"י אבוהב, והספר 'מנורת המאור' הידוע יותר שחיבר ר"י אבוהב, שימש לדוגמא אל ספר ר"י אלנקאוה המתבסס עליו, מן הראוי היה להחזיר עטרה ליושנה, ולהכניס גם את ספר 'מנורת המאור' - אבוהב המפורסם למאגר. יש להדגיש שדעת תא שמע בזה התקבלה במחקר ללא עוררין.

הצלחה רבה!

סמל אישי של המשתמש
lazco
הודעות: 421
הצטרף: ג' 07 מאי, 2013 11:23 am

Re: 'מנורת המאור' המקורי - ר"י אבוהב

הודעהעל ידי lazco » ב' 22 מאי, 2017 11:12 am

שלום רב,

נכון שתא שמע הוא האחרון שדן בזה, ולכן ניתן לומר שבשלב זה דעתו יותר מקובלת. אבל גם הוא לא קבע נחרצות שר"י אלנקווה העתיק מר"י אבוהב. אכן הוא קבע שמנורת המאור של ר"י אבוהב הוא הקדום. לפיכך בזה הצדק עמך שהיה מן הראוי להדגיש בביליוגרפיה את שאלת היחס בין שני הספרים, וכן מן הראוי שגם ספר זה יכנס למאגר.

את עניין הביבליוגרפיה קל יותר לשפר וכן נעשה. את קליטת מנורת המאור של ר"י אבוהב קשה יותר לבצע כרגע, ונשתדל לעשות כמיטב יכולתנו למלא פער זה.


חזור אל “הצעות לספרים חדשים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 4 אורחים