תיקונים לשו"ת מהרשד"ם

ברוך ברמ-ד

תיקונים לשו"ת מהרשד"ם

הודעהעל ידי ברוך ברמ-ד » ו' 06 יולי, 2012 5:44 pm

שו"ת מהרשד"ם
או"ח
סימן כא אבל אתרוג גבי אמר החזיר לי דוק' אתרוג - צ"ל אבל אתרוג כי אמר החזיר לי דוק' אתרוג
סימן לז שאם העשירי' תם פנים צ"ל הם
סימן לז אעפ"י שהמיעוט עומדי וצווחין צ"ל עומדין

יורה דעה
סימן פה ובטענה זו נראה להם כי דבר החזיקו צ"ל ובטענה זו נראה להם כי כבר החזיקו
סימן פה ירושלמי א"ר אמי והקמות את המשכן כו' ומשם ראיה ברורה שאין לך שום חזקה בענין כבוד התורה כלל ואפ' ממזר ת"ח קודם לכהן ע"ה ס"ל לפדות ולהחיות ולכסו' הא לישיבה לא אמר רבי אבין אף לישיבה שנא' יקרה היא מפניני' מכהן גדול שנכנס לפני לפנים: צ"ל: ירושלמי א"ר אמי והקמות את המשכן כו' ס"ל לפדות ולהחיות ולכסו' הא לישיבה לא אמר רבי אבין אף לישיבה שנא' יקרה היא מפניני' מכהן גדול שנכנס לפני לפנים ומשם ראיה ברורה שאין לך שום חזקה בענין כבוד התורה כלל ואפ' ממזר ת"ח קודם לכהן ע"ה:
סימן צז ...שע"כ לא אמרו הפוסקים ז"ל ששבועת היחיד אינה אלא נגד הסכמת הצבור צ"ל ...שע"כ לא אמרו הפוסקים ז"ל ששבועת היחיד אינה חלה נגד הסכמת הצבור
סימן צז וזה אחר הקדימי ב' הקדמות פשוטות וברורות אחד דבעינן נדר ושבועה צ"ל וזה אחר הקדימי ב' הקדמות פשוטות וברורות אחד דבענין נדר ושבועה
סימן קסב אפי' יהיה מומחה כרבי חנינא בן דוסא צ"ל אפי' יהיה מומחה כרבי חנינא בן תרדיון
סימן קעא כתב הטור ח"מ סי' ע"ג ז"ל ואם יש מחלוקת ביניהם צ"ל כתב הטור ח"מ סי' פ"ג ז"ל ואם יש מחלוקת ביניהם
סימן קעא ואולי חשבתי והיה עולה בדעתי צ"ל ואילו חשבתי והיה עולה בדעתי
סימן קעא שפלוני שקבל המעות שיוכל להחזירם לנו בשום זמן צ"ל שפלוני שקבל המעות שיוכל להחזירם לנותן בשום זמן
סימן קעא כיון שהחזיר הזוכה במטלטלים או בקרקע צ"ל כיון שהחזיק הזוכה במטלטלים או בקרקע

אה"ע
סי' קנז מי יאמר זכיתי לבי והשגת שכלי מנעת לידע צ"ל מי יאמר זכיתי לבי והשגת שכלי מגעת לידע
סי' קנז מהני טעמא דהא אנא קאמינא אפי' להוציא צ"ל מהני טעמא דהא אנא קאימנא אפי' להוציא
סי' קנז אני אומר דענין דבר שקיא וכיוצא בו צ"ל אני אומר דענין דבר שטיא וכיוצא בו
סי' קנז שנתחייב ליתן ק' זהובים לחתנו אם לאו יקיים העמידה צ"ל שנתחייב ליתן ק' זהובים לחותנו אם לא יקיים העמידה
סימן רכב שזכתה האשה בהם בחייך צ"ל שזכתה האשה בהם בחייה
סימן רכב ותחזו' הנ"ל ליורשיו צ"ל ותחזו' הכל ליורשיו
סימן רכב ולכאורה נר' דפליג אהרא"ש שהרא"ש ז"ל החליט הענין צ"ל ולכאורה נר' דפליג אהרא"ש שהר"ש ז"ל החליט הענין
סימן רכב והר"ן כתב כי ר"ת פסק דהלכה כרשב"ג צ"ל והר"ן כתב כי ר"ח פסק דהלכה כרשב"ג
סימן רכב אבל בממון קי"ל דתנאו קיים מטעם דהוי כמסלק עצמו צ"ל אבל בממון קי"ל דתנאו קיים אלא מטעם דהוי כמסלק עצמו

חו"מ
סי' יג וכתת ראבי"ה דמה שצריכה קנין צ"ל וכתב ראבי"ה דמה שצריכה קנין
סי' יג וזה כי אפילו שהוא היה רואה רצון ראו' לעשות שלא כהוגן צ"ל וזה כי אפילו שהוא היה רוצה ראובן לעשות שלא כהוגן
סי' יג אשה שמחל' כתובת נדונייתה לבעלה צ"ל אשה שמחל' כתובתה ונדונייתה לבעלה
סימן נב כאלו מסר שדה ויש עדים שלא מכר אלא מחמת אונס צ"ל כאלו מכר שדה ויש עדים שלא מכר אלא מחמת אונס
סימן צה בוכא הוא ודאי צ"ל בורכא הוא ודאי
סימן צה וכבר כתבו מגדולי המורים ששנים שהלוו כו' צ"ל וכבר כתבו מגדולי המורים ששנים שהלוו כא'
סימן צה רבים חולקים ואומרים שאין הא' כו' צ"ל רבים חולקים ואומרים שאין הא' יכול
סימן צה בסי' קל"ו ישראל שהיה חייב צ"ל בסי' קל"א ישראל שהיה ערב
סי' רמו מהכל ימעט צ"ל מהבל ימעט
סימן רצא תאי זה צ"ל תנאי זה
*סימן רצא ולכנס עתה צ"ל ולכנוס אותה
*סימן רצא כיון שהחזיקה צ"ל כיון שהחזקה
סי' שיח וכפי התירוץ יצא להפר ממה שכתבתי צ"ל וכפי התירוץ יצא להפך ממה שכתבתי
סי' שיח שמלבד שמנה עשה אלפים לבנים שיש לבן אחיו צ"ל שמלבד שמנה עשרה אלפים לבנים שיש לבן אחיו
סי' שיח תנו לי הבית שצוה דודי ואשאנה צל תנו לי הבת שצוה דודי ואשאנה
סי' שלד שינגד או יסטור או יבטל צ"ל שינגד או יסתור או יבטל
סי' שלד א"א לשום בן דעת ידענו באונסי' צ"ל א"א לשום בן דעת לומר ידענו באונסי'
סימן שלט אין להחליף טוב ברע כי הדבר ברור ומפורסים צ"ל אין להחליף טוב ברע כי הדבר ברור ומפורסם
סימן שע בר"פ הושא צ"ל בר"פ הנושא
סי' שע דאדם מסתלק בטוב שכל כדאמרינן הכא צ"ל דאדם מסתלק בטוב מדשלב"ל כדאמרינן הכא
סי' תיט ויש כח בביטול שעשה ראובן לקיים המכר צ"ל ויש כח בביטול שעשה ראובן לקיים הפשרה
סי' תיט דנדר ושבועה ותקיעת כף מהני אפילו האסמכתא צ"ל דנדר ושבועה ותקיעת כף מהני אפילו באסמכתא
סי' תיט להחזיק במה שבידו עוד שישראל הנתבע צ"ל להחזיק במה שבידו ועוד שישראל הנתבע
סי' תיט ולכן אין להקל הכא במוכס צ"ל ולכן אין להקל הכא כמוכס
סי' תכ הרמ"ה הריב"ה סי' רי"ח צ"ל הרמ"ה הריב"ה סי' רנ"ח

סמל אישי של המשתמש
responsa
מנהל האתר

Re: תיקונים לשו"ת מהרשד"ם

הודעהעל ידי responsa » א' 08 יולי, 2012 8:34 am

יישר כוח גדול.

חזור אל “תיקוני הקלדה ומראי מקומות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 110 אורחים