כמה שאלות

איתור מקורות, עזרה בחיפושים, תוצאות מעניינות
יוני.ד.

כמה שאלות

הודעהעל ידי יוני.ד. » א' 02 יוני, 2013 10:22 am

שלום וברכה!
כמה שאלות שאשמח שתעזרו לי בהם.
א. איך מעיינים בכתבי עת? לא בדרך של חיפוש, אלא למשל לפתוח כרך ד של תחומין ולעיין מה כתבו שם.

ב. איך שומרים מאמר מהכתבי עת בקובץ אחד? למשל מאמר של 10 עמודים, שיישמר כקובץ אחד ולא כעשרה? וגם, האם א"א לשומרו כקובץ PDF כנהוג כיום?

ג. שמירת גודל תצוגה. כשאני מקטין למשל מאמר מהכתבי עת, לראות עמוד שלם בבת אחת – ואח"כ אני עובר לעמוד הבא, התוכנה לא 'זוכרת' את הגודל שבחרתי, וחוזרת לגודל סטנדרטי.

ד. כשאני מעתיק איזה תשובה משו"ת למשל, לוורד, זה מעתיק עם רווח של שורה שלמה ריקה בין פיסקה לפיסקה. הדבר אינו נוח לי כלל. איך אני מבטל את זה?

ה. כשבאים לעיין בשו"ת לבושי מרדכי, אין אפשרות לכתוב בצד את הסימן שרוצים לפתוח (מה שיש בשאר השו"תים) אלא צריך לחפש את הסימן המדויק וללחוץ עליו.

ו. העתקת מקורות לוורד: הגדרתי בכלים-אפשרויות-עיון-עיצוב כותרות, שהשו"ע יובא עם ציון סימן וסעיף בקצרה: "או"ח שנח, ג". למרות זאת, כשאני מעתיק סעיף או חלק מסעיף לוורד, מופיע הסימן ("שנח") בלי הסעיף. רק אם אני מסמן את כל הסעיף כולל שם הסעיף ("סעיף ג") הוא יופיע בוורד, וגם אז לא בצורה שהגדרתי, אלא בצורה ארוכה שאיני מעונין בה – "סעיף ג".

ז. בהמשך לסע' הקודם, איך אני מגדיר שכאשר אעתיק אחד מהנושאי כלים, כגון המ"ב, זה לא יעתיק אותו באריכות: "משנה ברורה על סימן...", אלא בקצרה: "מ"ב שנח, פט"?

תודה רבה!
מיוני.ד.

סמל אישי של המשתמש
responsa
מנהל האתר

Re: כמה שאלות

הודעהעל ידי responsa » ג' 04 יוני, 2013 12:31 pm

שלום יוני,

א. מאגר כתבי העת כולל כ- 10,000 מאמרים נבחרים מהשנים: תש"ל-תשס"ג. המאמרים סרוקים מתוך מאות כתבי עת וקבצים תורניים. בצמוד למאגר זה, ניתן מפתח נושאים מפורט הכולל למעלה מ-2,600 נושאים. המפתח מקושר ישירות למאמרים הסרוקים. מפתח העיון נמצא גם בעיון.

ב. ניתן לשמור מאמר שלם בפורמט TIF, קובץ / שמור / כל העמודים / ולבחור ב-multi tiff.

ג. כשאתה מדמפדף בין העמודים, הגודל חוזר להגדרות ברירת המחדל. כדי לשנות את גודל פתחית המאמרים, יש להכנס לכלים / אפשרויות / תמונות / ולשנות את "גודל תצוגת המאמר באחוזים".

ד. א"א לשנות הגדרה זו.

ה. ראה בעץ, בשו"ת לבושי מרדכי אורח חיים מהדורה תניינא, ישנם שם שני סימנים הממוספרים קמא, דהיינו קמא(א) ו-קמא(ב). בספרים המכילים תופעות כאלה לא ניתן לכתוב את מספר הסימן בשדה השמאלי. אמנם בכל מקרה מומלץ יותר להשתמש בכתיבה החופשית לקבלת מקורות בעיון.

ו. התוכנה לוקחת את הכותרת של הטקסט בו אתה נמצא וכך היא מגיעה לוורד. כדי שתקבל את את הסעיף בכותרת אתה צריך לפתוח סעיף בודד ולא סימן שלם.

ז. בעיצוב כותרות, הוגדרו רק מאגרים בסיסים בלבד אבל לא נושאי כלים וכו' כי אין לדבר סוף.

gglasser

הודעהעל ידי gglasser » ו' 01 נובמבר, 2013 10:00 am

שלום רב,
מהתשובה אני מבין שאין שום דרך לגשת למאמרי תחומין על פי מראה מקום. כמו כן אני מבין שלא נסרקו כל מאמרי תחומין אלא רק מאמרים נבחרים.
האם הבנתי נכון?
תודה,
גבי

סמל אישי של המשתמש
responsa
מנהל האתר

הודעהעל ידי responsa » ג' 05 נובמבר, 2013 8:50 am

gglasser כתב:שלום רב,
מהתשובה אני מבין שאין שום דרך לגשת למאמרי תחומין על פי מראה מקום. כמו כן אני מבין שלא נסרקו כל מאמרי תחומין אלא רק מאמרים נבחרים.
האם הבנתי נכון?
תודה,
גבי

נכון.

rabi

הודעהעל ידי rabi » ג' 03 דצמבר, 2013 1:36 pm

רציתי לשאול מה הנהלים מבחינתכם, כשאדם מוציא ספר והשתמש במאגר,
א. אם הוא השתמש רק לחיפוש האם עליו לציין בהקדמה של הספר כי השתמש במאגר בר אילו [או פרויקט השו"ת]?
ב. אם הוא העתיק טקסטים שלמים האם עליו לציין שזה מבר אילן?
ג. בכל הנ"ל האם עליו לבקש זאת מראש במפורש או שיכול לציין בספר שלקח מבר אילן בלי לבקש מראש רשות?
או שבכלל לא צריך לבקש כלום????

סמל אישי של המשתמש
lazco

הודעהעל ידי lazco » ה' 02 ינואר, 2014 10:20 am

rabi כתב:רציתי לשאול מה הנהלים מבחינתכם, כשאדם מוציא ספר והשתמש במאגר,
א. אם הוא השתמש רק לחיפוש האם עליו לציין בהקדמה של הספר כי השתמש במאגר בר אילו [או פרויקט השו"ת]?
ב. אם הוא העתיק טקסטים שלמים האם עליו לציין שזה מבר אילן?
ג. בכל הנ"ל האם עליו לבקש זאת מראש במפורש או שיכול לציין בספר שלקח מבר אילן בלי לבקש מראש רשות?
או שבכלל לא צריך לבקש כלום????

שלום וברכה
ניתן להשתמש בפרוייקט השו"ת לחיפושים ולהעתקת ציטוטים וקטעים בודדים ואין צורך לבקש אישור על כך (לכך נועדה התוכנה).
אולם, העתקה בכמות מרובה ומסחרית, אסורה.
מבחינת הכרת הטוב ו"אל תמנע טוב מבעליו", ראוי לציין שהעבודה נעשתה בסיוע תוכנת פרוייקט השו"ת.

חזור אל “שו"ת פתוח”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 34 אורחים