כמה שאלות

איתור מקורות, עזרה בחיפושים, תוצאות מעניינות
יוני.ד.

כמה שאלות

הודעהעל ידי יוני.ד. » ג' 14 אוגוסט, 2012 3:15 am

ב"ה

לכבוד פרויקט השו"ת, שלו' וברכה!

ראשית, ישר כח עצום על היצירה הגדולה של פרויקט השו"ת, שהנני נהנה ממנה רבות.

כמה הערות טכניות לגבי גירסה 19 פלוס (יש לי דיסקונקי שלה). אשמח לשמוע כיצד אני פותר אותם:

א. אף שיש במאגר את ספר החינוך, כאשר מחפשים בקטלוג "ספר החינוך", או "החינוך" הוא אינו מופיע שם. וכן ספר העיטור ועוד ספרים.

ב. כשבאים לעיין בספר החינוך, משום מה אי אפשר לכתוב את המצוה שרוצים לראות (למשל מצוה שמ"ט), אלא צריך למצוא את הפרשה בתורה שבה יש את המצוה המבוקשת, ואז לכתוב אותה. זה כמובן מטריח מאוד, ועדיף להשוות את ספר החינוך לרוב הספרים במאגר, שאף שיש חלוקה לפרקים וכד' – ניתן להקיש מיד את המיקום המבוקש ולהגיע אליו.

ג. ואותה הבעיה של סע' ב' גם ב"חכמת אדם". וכן בשו"ת תשובות והנהגות. וכן יש לבדוק בכל המאגרים.

ד. יש שו"ת הרמב"ם במאגר, אך בביוגרפיה על הרמב"ם לא הוזכר איזה תרגום של השו"ת שלו הבאתם אתם. וזה דבר משמעותי כמובן. (אגב, יתכן שהבאתם את מהדורת מקיצי נרדמים.) וכן ראיתי בעוד כמה ספרים שאיני זוכר כרגע.

ה. יש דרך לראות את החלונות האחרונים שהיו פתוחים בעבר? זה יכול מאוד להועיל. כמו 'היסטוריה'. אני יודע שיש 'עיון בטקסטים קודמים', אבל זה מועיל רק לדברים שפתחתי, ולא לשאילתא מסוימת שעשיתי, במאגרים מסוימים, ונפתח לי חלון עם כל מיני מקורות רלוונטיים. איך אני משחזר דבר כזה?

ו. כשפותחים את "כל הפרשנים"– למשל על דף גמרא או שו"ע, לפעמים רוצים להרחיב את דברי אחד מהמפרשים. אך גם כשעושים לחיצה כפולה (דאבל קליק) על אחד מהם, למשל על ה"משנה ברורה", זה לא פותח אותו, וצריך להיכנס באופן עצמאי אליו.

תודה רבה!

סמל אישי של המשתמש
responsa
מנהל האתר

Re: כמה שאלות

הודעהעל ידי responsa » ב' 20 אוגוסט, 2012 2:10 pm

יישר כוחך על פנייתך.

א. ברשימת הספרים בקטלוג אכן מופיע 'חנוך' ללא האות י', וכן עטור וכדו'. כך נהוג בכל קטלוג של ספריה, לכתוב בכתיב 'תיקני' שהוא הכתיב החסר. אבל, אם תשתמש בפונקציה 'איתור בקטלוג', אזי גם אם תכתוב עיטור עם י' תגיע לספר העיטור.

ב. ספר החינוך אכן מחולק לפרשות, ובחירת מצוה מסויימת אפשרית רק לאחר בחירת הפרשה. אבל, הדרך המומלצת (אגב, גם בגלל סיבות רבות נוספות) היא להשתמש ב'כתיבת מקורות' במקום ב'עץ מקורות'. שם אתה יכול לכתוב: החינוך שמה, ותקבל את ספר החינוך מצוה שמה.

ג. כנ"ל.

ד. זיהוי המהדורה שהוכנסה יש לעשות באמצעות עזרה/רשימת ספרים ומהדורות (מהדורת בלאו, ירושלים תשי"ח-תשכ"א). רק לפעמים נרשמה המהדורה גם בביוגרפיה.

ה. כרגע אין דרך לשחזר חלון תוצאות חיפוש, אלא רק ע"י ביצוע החיפוש מחדש (נוסח השאילתה עצמו נשמר ב'שאילתות קודמות'). טקסטים שהורחבו מחלון תוצאות חיפוש נמצאים ב'עיון בטקסטים קודמים'.

ו. את הצעתך האחרונה נעביר לדיון בצוות כאן.

למאי_נמ?

Re: כמה שאלות

הודעהעל ידי למאי_נמ? » ג' 25 דצמבר, 2012 1:24 pm

לגבי שו"ת הרמב"ם, ראה גם viewtopic.php?f=5&t=281 (וזה ג"כ תזכורת להנהלה).

חזור אל “שו"ת פתוח”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 27 אורחים