ניקוד

איתור מקורות, עזרה בחיפושים, תוצאות מעניינות
יצחק גרינשטיין

ניקוד

הודעהעל ידי יצחק גרינשטיין » ב' 04 יולי, 2011 4:58 pm

ראשית אודה על רעיון הפורום, דבר מעולה ונצרך.

האמת היא שאני רוצה לספר על אפיזודה מעניינת, ואיני יודע לאיזה פורום היא שייכת בדיוק.

סיפר לי חבר שיש ברשותו גירסה ישנה, כי כאשר חיפש בתנך את המילה "משה" בתוספת קידומות דקדוקיות עלו לו 770 הופעות. וזהו מספר בעל משמעות סמלית בחסידויות מסוימות.
הרצתי גם אני חיפוש וגם לי עלתה אותה תוצאה. הרצתי חיפוש נוסף בתוספת ניקוד, ואז עלו לי רק 767 הופעות, כלומר ב-3 הופעות אין הכוונה למשה רבנו ע"ה, אלא לשמש כמו "לא יבא עוד שמשה" וכדו'.
וממילא אין שום משמעות למספר ההופעות.

אולי כדאי לפתוח פורום מיוחד לחיפושים ותוצאות מעניינות וכדומה.

בברכת התורה

סמל אישי של המשתמש
responsa
מנהל האתר

Re: ניקוד

הודעהעל ידי responsa » ג' 05 יולי, 2011 11:52 am

שלום יצחק,

1. זהו המקום לפרסום הערות מסוג זה, לנוחותך הוספתי לשם הפורום "תוצאות מעניינות".

2. באמת תוצאה מעניינית, בדיוק בשביל חיפושים מסוג זה פתחנו את האפשרות לחיפוש לפי ניקוד, יש גם תוצאה אחרת שהמשתמש קיבל בחיפוש רגיל "אִם יִמְעַט הַבַּיִת מִהְיֹת מִשֶּׂה"
(שמות יב).

יצחק גרינשטיין

הודעהעל ידי יצחק גרינשטיין » ג' 05 יולי, 2011 10:56 pm

המופע השלישי: שָׁמוֹט כָּל בַּעַל מַשֵּׁה יָדוֹ (דברים פרק טו )

דרך אגב, איך ניתן לבצע חיפוש של כל המופעים בהם מופיע "משה" עם קידומות וסיומות, ואינם מנוקדים "מֹשֶׁה"?
(כשניסיתי לחפש בחיפוש טבלאי משה, ומתחתיו לשלול משה מנוקד, הופיעה לי הודעה "אין מרכיב חיובי השאילתא")

סמל אישי של המשתמש
responsa
מנהל האתר

הודעהעל ידי responsa » ד' 06 יולי, 2011 8:40 am

הנה שוב, חיפוש שניתן לבצע רק בפרוייקט השו"ת:

יש להכנס לחיפוש טבלאי:
במרכיב 1 יש לרשום "משה" עם קידומות דקדוקיות
במרכיב 2 יש לרשום "מֹשֶׁה" עם קידומות דקדוקיות ושלילת המרכיב
במרחקים בין מרכיב אחד 1 למרכיב 2 יש לרשום "0" (כדי שהתוכנה תדע שהשלילה במרכיב 2 מתייחסת לאותה מילה שנכתבה במרכיב 1)

הנה התוצאות:
1. שמות פרשת בא פרק יב פסוק ד
וְאִם יִמְעַט הַבַּיִת מִהְיוֹת מִשֶּׂה וְלָקַח הוּא וּשְׁכֵנוֹ הַקָּרֹב אֶל בֵּיתוֹ בְּמִכְסַת נְפָשֹׁת אִישׁ לְפִי אָכְלוֹ תָּכֹסּוּ עַל הַשֶּׂה:

2. דברים פרשת ראה פרק טו פסוק ב
וְזֶה דְּבַר הַשְּׁמִטָּה שָׁמוֹט כָּל בַּעַל מַשֵּׁה יָדוֹ אֲשֶׁר יַשֶּׁה בְּרֵעֵהוּ לֹא יִגֹּשׂ אֶת רֵעֵהוּ וְאֶת אָחִיו כִּי קָרָא שְׁמִטָּה לַיקֹוָק:

3. ירמיהו פרק טו פסוק ט
אֻמְלְלָה יֹלֶדֶת הַשִּׁבְעָה נָפְחָה נַפְשָׁהּ באה בָּא שִׁמְשָׁהּ בְּעֹד יוֹמָם בּוֹשָׁה וְחָפֵרָה וּשְׁאֵרִיתָם לַחֶרֶב אֶתֵּן לִפְנֵי אֹיְבֵיהֶם נְאֻם יְקֹוָק: ס

בהצלוחה :)

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ד' 27 יולי, 2011 8:40 pm

שמעתי פעם ששאלו את רבי חיים קנייבסקי כמה פעמים מופיעה בתורה המילה משה, והוא ענה סכום מסויים, תוך שהשואל מתקנו שהוא חיסר 2.
ר' חיים ענה לו: "אהה, אתה חיפשת במחשב, א"א לסמוך עליו, הוא חשבן לך גם את "מהיות משה", וגם את "כל משה ידו" שכמובן אין הכונה למשה רבינו"....

סמל אישי של המשתמש
responsa
מנהל האתר

הודעהעל ידי responsa » ב' 01 אוגוסט, 2011 1:35 pm

כנראה שהשואל לא השתמש בפרוייקט השו"ת...

חזור אל “שו"ת פתוח”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 24 אורחים